We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 5m VGA Monitor Connector Cable - Male to Male - Fully Wired
SKU
26-0050MM
Login for pricing
In Stock: 98 available
5m VGA Monitor Connector Cable - Male to Male - Fully Wired
- Connector 1: VGA Male (HD15M)
- Connector 2: VGA Male (HD15M)
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 5m
- Colour: Black
Category: VGA Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| SKU | 26-0050MM |
| EAN | 5035624020122 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our VGA cables transmit a standard analogue video signal between a computer and a display device, such as a monitor, projector or TV. Featuring a 15 pin connector on each end, the VGA cable carries high resolution video signals and is commonly used with legacy devices. Known for its reliability and versatility, it supports resolutions up to 1920×1080p (Full HD) depending on cable quality and device compatibility. Ideal for office setups, presentations, and extending displays, a VGA cable remains a trusted choice for connecting visual output devices in both personal and professional environments.
| Features | |
|---|---|
| Ferrite bead | No |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Molded cable boot | Yes |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 8 mm |
| Weight | 613 g |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Quantity per box | 16 pc(s) |
| Packaging content | |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per box | 16 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 5m VGA Monitor Connector C...
Login for pricing
|
Popular
Lindy VGA Splitter Cable, 2 Way
Login for pricing
|
New
Cables Direct SVGA, 10m, M-F VGA cable...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 3m Coax High Resolution M...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 2m Coax High Resolution M...
Login for pricing
|
Cables Direct SVGA Splitter Cable, 20c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0050MM
|
41214
|
CDEX-810K
|
MXTMMHQ3M
|
MXTMMHQ2M
|
EX-088FULL
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Lindy
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
2 x VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|




