We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear Mini DisplayPort to HDMI Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
SKU
26-0705
Login for pricing
In Stock: 153 available
Mini DisplayPort to HDMI Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
- Connector 1: Mini DisplayPort Male
- Connector 2: HDMI Type A Female
- Nickel plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 220mm
- Colour: Black
Category: Display Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 26-0705 |
| EAN | 5035624024632 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our Mini DisplayPort to HDMI adapter allows you to easily connect your Mini DP enabled device to HDMI displays. Designed for laptops, desktops, and tablets equipped with Mini DP, this adapter provides reliable digital to digital video conversion for crisp, stable visuals.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.22 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear Mini DisplayPort to HDMI A...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
Login for pricing
|
New
Lindy 0.2m DVI-I Female (Analogue) to...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 8in DVI to VGA Cable Adap...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0705
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
372503
|
41223
|
DVIVGAMF8IN
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Manhattan
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
N/A
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
HDMI
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-I
|
DVI-I
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|





