We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear Mini DisplayPort to VGA Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
SKU
26-0706
Login for pricing
In Stock: 103 available
Mini DisplayPort to VGA Active Adapter - Male to Female (Mini DP Source)
- Connector 1: Mini DisplayPort Male
- Connector 2: VGA Female (HD15F)
- Nickel plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 220mm
- Colour: Black
Category: Display Cable Adapters
| SKU | 26-0706 |
|---|---|
| EAN | 5035624024960 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our Mini DisplayPort to VGA adapter allows you to connect your Mini DP enabled device to VGA displays with ease. Designed for laptops, desktops, and tablets equipped with Mini DP output - including many Windows PC's and older MacBook models - this adapter delivers smooth, reliable conversion from digital Mini DP signals to legacy VGA displays.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.22 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
connektgear Mini DisplayPort to VGA Ac...
Login for pricing
|
Popular
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 0.2m DVI-I Female (Analogue) to...
Login for pricing
|
Recommended
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 3m...
Login for pricing
|
StarTech.com 1m DVI to VGA Display Mon...
Login for pricing
|
Bestseller
V7 White Video Adapter Mini DisplayPor...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0706
|
372503
|
41223
|
372510
|
DVIVGAMM1M
|
CBL-MD1WHT-5E
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Manhattan
|
Lindy
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
V7
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-I
|
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-A
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|





