We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear Plastic Cable Ties (High Tensile Strength) 300 x 4.8mm - Pack of 100 - Black
SKU
COTIE2900
Login for pricing
In Stock: 2627 available
Plastic Cable Ties (High Tensile Strength) 300 x 4.8mm - Pack of 100 - Black
- Dimensions: 300 x 4.8mm
- Material: Nylon
- Colour: Black
- Quantity: Pack of 100
Category: Cable Ties
| SKU | COTIE2900 |
|---|---|
| EAN | 5035624004320 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our high tensile strength cable ties are perfect for keeping your cables tidy and well organised, suitable for all purposes in your home, office or garden.
| Features | |
|---|---|
| Type | Parallel entry cable tie |
| Identification tag | No |
| Self-locking | Yes |
| Material | Nylon |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 115 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package weight | 6 g |
| Width | 4.8 mm |
| Length | 300 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear Plastic Cable Ties (High T...
Login for pricing
|
New
Cables Direct CT-300W cable tie Beaded...
Login for pricing
|
Cables Direct CT-200W cable tie Beaded...
Login for pricing
|
Cables Direct CT-292W cable tie Beaded...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct CT-292K cable tie Beaded...
Login for pricing
|
Popular
Cablenet Cabletie 4.8mm x 370mm Orange...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
COTIE2900
|
CT-300W
|
CT-200W
|
CT-292W
|
CT-292K
|
CTIE9-1OR
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cablenet
|
| Type |
Parallel entry cable tie
|
Beaded cable tie
|
Beaded cable tie
|
Beaded cable tie
|
Beaded cable tie
|
Parallel entry cable tie
|





