We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dymo 12267/S0721530 DirectLabel-etikettes Polyester Transparent 12mm x 4m for Dymo LetraTag
SKU
S0721530
- BOLD BLACK-ON-CLEAR, TEAR-RESISTANT LABELS: for enhanced visual impact and clear, sharp text
- DURABLE & WIPEABLE: Plastic labels are durable and can be wiped clean
- EASY PEEL & APPLY: Labels feature a hassle-free peel design for quick and effortless application
- DESIGNED FOR LETRATAG: Made to work with DYMO LetraTag label makers for the best labelling results
- FSC-CERTIFIED & RECYCLED: LetraTag cassette housing is 80% recycled, and all tapes come in FSC-certified packaging and are BPA-free, complying with legislation
Category: Label-Making Tapes
| Colour | transparent |
|---|---|
| Label colour | Black on transparent |
| SKU | S0721530 |
| EAN | 5411313122672 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Wipeable, tear resistant and easy-to-use. Come in a variety of colors for added visual impact and easy communication
Compatible Printers: Dymo Letratag LT 100 H plus, Dymo Letratag XR, Dymo Letratag LT 100 T, Dymo Letratag XM, Dymo Letratag 200 B, Dymo Letratag LT 100 Series, Dymo Letratag 2000, Dymo Letratag LT 100 H, Dymo Letratag QX 50, Dymo Letratag
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on transparent |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Blister |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LetraTag 100T, LetraTag 100H |
| Technical details | |
| Tape length | 4 m |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 1.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Blister |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 4 m |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Dymo 12267/S0721530 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Recommended
Dymo 91205/S0721650 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Popular
Dymo 91202/S0721620 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 18769/S0718850 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Dymo 91203/S0721630 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
Bestseller
Dymo 91200/S0721510 DirectLabel-etiket...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0721530
|
S0721650
|
S0721620
|
S0718850
|
S0721630
|
S0721510
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on transparent
|
Black on blue
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on red
|
Black on white
|





