We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T02J14020/405XXL Ink cartridge black extra High-Capacity Blister Acustic Magnetic, 2.2K pages 37.2ml for Epson WF-7830
SKU
C13T02J14020
Login for pricing
Available for backorder
Epson 405XXL, Extra (Super) High Yield, Pigment-based ink, 37.2 ml, 1 pages, 1 pc(s), Single pack
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 1,100 black and 1,100 colour pages*. Black XXL cartridges are also available for A3 printer models with a yield of 2,200 pages*.
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour 405 inks. Thanks to the all-pigment inks, this ink set produces clear, long-lasting prints, that are water, smudge and highlighter resistant.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 2200.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 37.20 |
| SKU | C13T02J14020 |
| EAN | 8715946672342 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |
Epson 405XXL. Cartridge capacity: Extra (Super) High Yield, Black ink type: Pigment-based ink, Black ink volume: 37.2 ml, Supply type: Single pack, Quantity per pack: 1 pc(s), Black ink page yield: 1 pages
Compatible Printers: Epson WorkForce EC-C 7000, Epson WorkForce Pro WF-7840 DTWf, Epson WorkForce Pro WF-7835 DTWf, Epson WorkForce WF-7310 DTW, Epson WorkForce WF-7830 DTWf, Epson WorkForce Pro WF-7800 Series
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 37.2 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Black ink page yield | 1 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Country of origin | China |
| Compatibility | WorkForce WF-7830DTWF, WF-7835DTWF, WF-7840DTWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946691527 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 47 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 142 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 47 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 142 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T02J14020/405XXL Ink cartridg...
Login for pricing
|
Epson C13T580900/T5809 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Bestseller
HP C8766EE/343 Printhead cartridge col...
Login for pricing
|
Popular
HP C6657AE/57 Printhead cartridge colo...
Login for pricing
|
Hot Product
Epson C13T580700/T5807 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C13T580500/T5805 Ink cartridge l...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T02J14020
|
C13T580900
|
C8766EE
|
C6657AE
|
C13T580700
|
C13T580500
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
| Printing colours |
Black
|
Light Light Black
|
N/A
|
N/A
|
Light Black
|
Light cyan
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
HP
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|





