We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T03A34010/603XL Ink cartridge magenta high-capacity, 350 pages 4ml for Epson XP 2100
SKU
C13T03A34010
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 500 black and 350 colour pages*.
- Cost-effective inks: Individual inks are 50% more efficient compared to tri-colour cartridges*
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 603 Starfish ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed to with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 350.00 |
| Colour | magenta |
| Content (ml) | 4.00 |
| SKU | C13T03A34010 |
| EAN | 8715946666396 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Epson C13T03A34010. Cartridge capacity: High (XL) Yield, Colour ink volume: 4 ml, Quantity per pack: 1 pc(s)
Compatible Printers: Epson Expression Home XP-2100 Series, Epson WorkForce WF-2835 DWF, Epson Expression Home XP-3105, Epson Expression Home XP-3100 Series, Epson Expression Home XP-2105, Epson Expression Home XP-3100, Epson Expression Home XP-4100 Series, Epson WorkForce WF-2820 DWF, Epson Expression Home XP-4100, Epson Expression Home XP-4150, Epson Expression Home XP-4105, Epson WorkForce WF-2840 DWF, Epson WorkForce WF-2845 DWF, Epson Expression Home XP-2150, Epson Expression Home XP-2155, Epson Expression Home XP-4155, Epson Expression Home XP-3155, Epson WorkForce WF-2850 DWF, Epson WorkForce WF-2870 DWF, Epson WorkForce WF-2830 DWF, Epson Expression Home XP-3150, Epson WorkForce WF-2810 DWF, Epson Expression Home XP-2100
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T03A34010 |
| Colour ink volume | 4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Compatibility | Expression Home XP-2100, XP-2105, XP-3100, XP-3105, XP-4100, XP-4105, WorkForce WF-2850DWF, WF-2835DWF, WF-2830DWF, WF-2810DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946670294 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 103 mm |
| Package weight | 15 g |
| Package width | 26 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 103 mm |
| Package weight | 15 g |
| Package width | 26 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 393 g |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T03A34010/603XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C6602A Printhead cartridge black 18...
Login for pricing
|
Canon 0620B001/CLI-8BK Ink cartridge b...
Login for pricing
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
Login for pricing
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T03A34010
|
C6602A
|
0620B001
|
C9351AE
|
1037B001
|
0623B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Canon
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
| Printing colours |
Magenta
|
Black
|
Black
|
Black
|
Yellow
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
Epson
|
HP
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|





