We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T03U64010/603 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 3,4ml + 3x2,4ml Pack=4 for Epson XP 2100
SKU
C13T03U64010
Login for pricing
In Stock: 1370 available
Epson C13T03U64010, Standard Yield, 3.4 ml, 2.4 ml, 150 pages, 1 pc(s), Multi pack
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 500 black and 350 colour pages*.
- Cost-effective inks: Individual inks are 50% more efficient compared to tri-colour cartridges*
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 603 Starfish ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed to with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Type | Original |
| SKU | C13T03U64010 |
| EAN | 8715946668246 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Epson C13T03U64010. Cartridge capacity: Standard Yield, Black ink volume: 3.4 ml, Supply type: Multi pack, Colour ink page yield: 130 pages, Colour ink volume: 2.4 ml, Quantity per pack: 1 pc(s), Black ink page yield: 150 pages
Compatible Printers: Epson Expression Home XP-3100 Series, Epson Expression Home XP-4100 Series, Epson WorkForce WF-2870 DWF, Epson Expression Home XP-2100 Series, Epson WorkForce WF-2810 DWF, Epson Expression Home XP-3105, Epson Expression Home XP-4105, Epson Expression Home XP-4100, Epson Expression Home XP-2100, Epson Expression Home XP-2105, Epson WorkForce WF-2850 DWF, Epson WorkForce WF-2835 DWF, Epson Expression Home XP-3100, Epson WorkForce WF-2830 DWF, Epson Expression Home XP-4150, Epson Expression Home XP-2155, Epson Expression Home XP-4155, Epson WorkForce WF-2820 DWF, Epson Expression Home XP-3155, Epson WorkForce WF-2840 DWF, Epson Expression Home XP-2150, Epson WorkForce WF-2845 DWF, Epson Expression Home XP-3150
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T03U64010 |
| Colour ink volume | 2.4 ml |
| Black ink volume | 3.4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 130 pages |
| Black ink page yield | 150 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Compatibility | Expression Home XP-2100, XP-2105, XP-3100, XP-3105, XP-4100, XP-4105, WorkForce WF-2850DWF, WF-2835DWF, WF-2830DWF, WF-2810DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946670263 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 168 mm |
| Package weight | 42 g |
| Package width | 45 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 153 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 168 mm |
| Package weight | 42 g |
| Package width | 45 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 153 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Master (outer) case width | 170 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 953 g |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T03U64010/603 Ink cartridge m...
Login for pricing
|
New
Epson C13T580300/T5803 Ink cartridge m...
Login for pricing
|
HP C6656AE/56 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
Login for pricing
|
Recommended
HP C8765EE/338 Printhead cartridge bla...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T03U64010
|
C13T580300
|
C6656AE
|
C9364EE
|
C8765EE
|
C13T07114H10
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|
HP
|
Epson
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|
HP
|
Epson
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|





