We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson C13T05H34020/405XL Ink cartridge magenta high-capacity Blister Acustic Magnetic, 1.1K pages 14.7ml for Epson WF-3820/7830
SKU
C13T05H34020
Login for pricing
Available for backorder
Epson 405XL, High (XL) Yield, Pigment-based ink, 14.7 ml, 1 pc(s), Single pack
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 1,100 black and 1,100 colour pages*. Black XXL cartridges are also available for A3 printer models with a yield of 2,200 pages*.
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour 405 inks. Thanks to the all-pigment inks, this ink set produces clear, long-lasting prints, that are water, smudge and highlighter resistant.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 1100.00 |
| Colour | magenta |
| Content (ml) | 14.70 |
| SKU | C13T05H34020 |
| EAN | 8715946672458 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |
Epson 405XL. Cartridge capacity: High (XL) Yield, Colour ink type: Pigment-based ink, Supply type: Single pack, Colour ink volume: 14.7 ml, Quantity per pack: 1 pc(s)
Compatible Printers: Epson WorkForce Pro WF-4820 DWF, Epson WorkForce WF-7310 DTW, Epson WorkForce EC-C 7000, Epson WorkForce Pro WF-3820 DWF, Epson WorkForce Pro WF-4800 Series, Epson WorkForce Pro WF-3830 DWTF, Epson WorkForce Pro WF-7800 Series, Epson WorkForce Pro WF-3825 DWF, Epson WorkForce Pro WF-4830 DTWf, Epson WorkForce Pro WF-4825 DWF, Epson WorkForce Pro WF-3800 Series, Epson WorkForce Pro WF-7840 DTWf, Epson WorkForce WF-7830 DTWf, Epson WorkForce Pro WF-7835 DTWf
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 14.7 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China |
| Compatibility | WorkForce WF-7830, 7835, 7840, WorkForce Pro WF-3820, 3825, 4820, 4825, 4830 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946690797 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 32 mm |
| Package height | 142 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 32 mm |
| Package height | 142 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T05H34020/405XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Epson C13T580300/T5803 Ink cartridge m...
Login for pricing
|
Recommended
HP C6656AE/56 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Bestseller
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C8765EE/338 Printhead cartridge bla...
Login for pricing
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T05H34020
|
C13T580300
|
C6656AE
|
C9364EE
|
C8765EE
|
C13T07114H10
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|
HP
|
Epson
|
| Printing colours |
Magenta
|
Magenta
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|
HP
|
Epson
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|





