We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP NVIDIA RTX 4500 Ada 24 GB 4DP Graphics
SKU
8D6C1AA
Login for pricing
Available for backorder
NVIDIA RTX 4500 Ada Generation, 24 GB GDDR6, PCIe 4.0x16, 4 DP Graphics Card
Category: Graphics Cards
| SKU | 8D6C1AA |
|---|---|
| EAN | 0196548777969 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 7680 |
| CUDA | Yes |
| Graphics processor | RTX 4500 Ada |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 24 GB |
| Memory bandwidth (max) | 432 GB/s |
| Memory bus | 192 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 7680 |
| Performance | |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 210 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 1.19 kg |
| Height | 1116 mm |
| Length | 226.7 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
HP NVIDIA RTX 4500 Ada 24 GB 4DP Graph...
Login for pricing
|
Recommended
Nvidia A16 64 GB GDDR6
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo NVIDIA RTX 5000 Ada 32 GB GDDR6
Login for pricing
|
Popular
Nvidia RTX 5000 Ada Quadro RTX 5000 32...
Login for pricing
|
Bestseller
Nvidia L4 24 GB
Login for pricing
|
New
DELL NVIDIA RTX 4500 Ada 24 GB GDDR6
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8D6C1AA
|
900-2G171-0000-100
|
4X61N43590
|
900-5G132-2540-000
|
900-2G193-0000-000
|
DELL-MD4G1
|
| Manufacturer |
HP
|
Nvidia
|
Lenovo
|
Nvidia
|
Nvidia
|
DELL
|
| Graphics processor |
RTX 4500 Ada
|
A16
|
RTX 5000 Ada
|
Quadro RTX 5000
|
L4
|
RTX 4500 Ada
|
| Memory bus |
128bit to 192bit
|
N/A
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
N/A
|
128bit to 192bit
|
| Graphics card memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
N/A
|
GDDR6
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
N/A
|
0
|
N/A
|
| DisplayPorts quantity |
4
|
N/A
|
4
|
4
|
N/A
|
4
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Cooling type |
active
|
passive
|
active
|
active
|
passive
|
active
|
| Discrete graphics card memory |
24GB and more
|
24GB and more
|
24GB and more
|
24GB and more
|
24GB and more
|
24GB and more
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
N/A
|
0
|
N/A
|
| Maximum resolution |
N/A
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
| Interface type |
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|





