We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Mission 825 Stereo USB Wired Headset (Bulk)
SKU
C01FCA6#AC3
- The HP Poly Mission 825 headset keeps your calls clear and confident. Four noise-canceling mics, AI noise reduction[1] and feedback ANC help you stay focused, even in busy environments.
- Work in comfort all day. The plush earcups and a lightweight frame create a comfortable fit that enhances passive and active noise cancellation performance - keeping you focused, hour after hour.
- Make every connection effortless with USB Type-C and USB Type-A compatibility, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App. These headsets keep productivity seamless from the first call to the last.
- This headset is thoughtfully designed containing at least 25% post-consumer recycled plastic[2] and shipped in paper-based packaging[3].
Category: Headphones & Headsets
| SKU | C01FCA6#AC3 |
|---|---|
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Unmatched voice clarity
The HP Poly Mission 825 headset keeps your calls clear and confident. Four noise-canceling mics, AI noise reduction[1] and feedback ANC help you stay focused, even in busy environments.
Long lasting comfort
Work in comfort all day. The plush earcups and a lightweight frame create a comfortable fit that enhances passive and active noise cancellation performance - keeping you focused, hour after hour.
Plug in, power through
Make every connection effortless with USB Type-C® and USB Type-A compatibility, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App. These headsets keep productivity seamless from the first call to the last.
Total clarity, total focus
Designed for professionals who expect every call to sound its best, the HP Poly Mission 825 headset gives you rich, focused sound. With advanced ANC and four-mic design, it keeps distractions out — and your voice front and center all day long.
Designed for professionals who expect every call to sound its best, the HP Poly Mission 825 headset gives you rich, focused sound. With advanced ANC and four-mic design, it keeps distractions out — and your voice front and center all day long.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Carrying case; Quick start guide; Warranty card; Product notice |
| Sustainable technologies and materials | Paper-based packaging; At least 25% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO, TCO10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Pallet weight (imperial) | 348.8 kg (769 lbs) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Headphones | |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Bundled software | HP Poly Studio App |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS, Android, iOS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | Paper-based packaging; At least 25% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO, TCO10 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 164 g |
| Width | 175 mm |
| Height | 40 mm |
| Depth | 180 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package weight | 246 g |
| Bundled software | HP Poly Studio App |
| Packaging content | |
| Bundled software | HP Poly Studio App |
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Carrying case; Quick start guide; Warranty card; Product notice |
| Warranty card | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 348.8 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Bundled software | HP Poly Studio App |
| Compatible operating systems | Windows 11; macOS; Chrome OS™; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS, Android, iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |
| Warranty card | Yes |