We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & iPhone 6/7/8 Ecotec Case - Black
SKU
IPH678EC
Login for pricing
In Stock: 46 available
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & iPhone 6/7/8 Ecotec Case - Black
Category: Cases
| Maximum screen size | 4.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Recycled fibre,Straw,Wheat |
| Product colour | Black |
| SKU | IPH678EC |
| EAN | 5056521400534 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
JLC are proud to be supporting the environment by offering our eco-friendly case which is made from 20% wheat straw and 80% recycled TPU
The case is degradable and can be recycled with local recycling centres (please check with your local recycling centre)
Raised edges and anti-slip material protect the screen and camera from accidental damage
Full access to all ports and functionalities
Supports wireless charging
The case is degradable and can be recycled with local recycling centres (please check with your local recycling centre)
Raised edges and anti-slip material protect the screen and camera from accidental damage
Full access to all ports and functionalities
Supports wireless charging
| Design | |
|---|---|
| Material | Recycled fibre, Straw, Wheat |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled fibre, Straw, Wheat |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone SE 2020/2022 & iPhone 6/7/8 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled fibre, Straw, Wheat |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone SE 2020/2022 & iPhone 6/7/8 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Easy to apply | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & iP...
Login for pricing
|
Recommended
JLC iPhone 12/12 Pro Explorer Case - B...
Login for pricing
|
JLC iPhone XR Halcyon - Clear
Login for pricing
|
JLC iPhone 13 Pro Max Explorer - Black
Login for pricing
|
JLC iPhone 13 Pro Explorer - Black
Login for pricing
|
Popular
JLC Apple iPhone 11 Brushed Silicone -...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH678EC
|
IPH12EXP
|
IPHXRHA
|
IPH13PMEXP
|
IPH13PEXP
|
IPH11BS
|
| Manufacturer |
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Case type |
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|





