We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Microsoft Surface Laptop Go 1 / 2 / 3 Infinity Case
SKU
MICSURG2IFC
- Heavy-duty hard shell for maximum protection
- Protects against drops, scratches and scuffs
- Fully vented design for heat dissipation
- Full access to all ports, buttons and features
- Removable two-piece design for easy installation
- Translucent finish with no cut-out, logo visible
- Built-in foldable kickstands for ergonomic typing and viewing
Category: Notebook Cases
| SKU | MICSURG2IFC |
|---|---|
| EAN | 5056521498609 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | Out of Stock |
This heavy-duty hard shell case provides reliable protection for your laptop against everyday scuffs, drops and scratches. The fully vented design ensures safe heat dissipation, while maintaining full access to all buttons, ports and features. Its two-piece construction is completely removable, making it easy to install and remove. The translucent, no cut-out design allows your device logo to remain visible, and the built-in foldable kickstands provide an ergonomic typing angle and improved viewing experience.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 31.5 cm (12.4") |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Hardshell case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Microsoft Surface Laptop Go 1 / 2 / 3 |
| Maximum screen size | 31.5 cm (12.4") |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Design | |
| Case type | Hardshell case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Microsoft Surface Laptop Go 1 / 2 / 3 |
| Maximum screen size | 31.5 cm (12.4") |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Technical details | |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Compatibility | Microsoft Surface Laptop Go 1 / 2 / 3 |
| Case type | Hardshell case |
You may also be interested in
| Product |
JLC Microsoft Surface Laptop Go 1 / 2...
Login for pricing
|
Hot Product
Kensington Simply Portable 15.6'&...
Login for pricing
|
New
Kensington Simply Portable 17'...
Login for pricing
|
Popular
Kensington Simply Portable 12'...
Login for pricing
|
Recommended
Targus TBB013EU laptop case 39.6 cm (1...
Login for pricing
|
Bestseller
Techair TANZ0713v3 16-17.3" Black...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MICSURG2IFC
|
K63207EU
|
K62567US
|
K62569US
|
TBB013EU
|
TANZ0713V3
|
| Manufacturer |
JLC
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Targus
|
Techair
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Microsoft
|
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
N/A
|
Any brand
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Nylon
|
Polyester
|
Neoprene
|
Polyester
|
Polyester
|
| Case type |
Hardshell case
|
Backpack
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Backpack
|
N/A
|
| Maximum screen size |
12" to 13"
|
15" to 16"
|
16" to 17"
|
11" to 12"
|
15" to 16"
|
17" to 18"
|





