We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung A12 360 Shell
SKU
SAMA12360S
Category: Cases
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Polycarbonate (PC),Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Transparent |
| SKU | SAMA12360S |
| EAN | 5056521407786 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Full back, front and side protection 2-piece case
Made from a hard PC back and soft TPU front case which offers 360 protection for your phone
Lightweight, durable and slim line design enhances the original design
Ultra-thin material does not compromise the touch screen sensitivity
Precise cut outs allow easy access to all the phones features and ports
Made from a hard PC back and soft TPU front case which offers 360 protection for your phone
Lightweight, durable and slim line design enhances the original design
Ultra-thin material does not compromise the touch screen sensitivity
Precise cut outs allow easy access to all the phones features and ports
| Design | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | A12 |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | A12 |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung A12 360 Shell
Login for pricing
|
Recommended
JLC iPhone 12/12 Pro Explorer Case - B...
Login for pricing
|
JLC iPhone XR Halcyon - Clear
Login for pricing
|
JLC iPhone 13 Pro Max Explorer - Black
Login for pricing
|
JLC iPhone 13 Pro Explorer - Black
Login for pricing
|
Popular
JLC Apple iPhone 11 Brushed Silicone -...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA12360S
|
IPH12EXP
|
IPHXRHA
|
IPH13PMEXP
|
IPH13PEXP
|
IPH11BS
|
| Manufacturer |
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
| Product colour |
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Case type |
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|





