We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung A13 4G 360 Silicone Shield Case
SKU
SAMA134G360SS
Category: Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Silicone |
| Product colour | Transparent |
| SKU | SAMA134G360SS |
| EAN | 5056521456593 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Specification:
Full back, front and side protection case
Made from a soft transparent silicone material which offers 360 protection for your phone
Lightweight, durable and slimline design enhances the original design
Precise cut outs allow easy access to all the phones features and ports
Full back, front and side protection case
Made from a soft transparent silicone material which offers 360 protection for your phone
Lightweight, durable and slimline design enhances the original design
Precise cut outs allow easy access to all the phones features and ports
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Card pocket | No |
| Product colour | Transparent |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung A13 4G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Card pocket | No |
| Product colour | Transparent |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung A13 4G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Belt clip | No |
| Easy to apply | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Belt clip | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung A13 4G 360 Silicone Shield...
Login for pricing
|
Recommended
JLC iPhone 12/12 Pro Explorer Case - B...
Login for pricing
|
JLC iPhone XR Halcyon - Clear
Login for pricing
|
JLC iPhone 13 Pro Max Explorer - Black
Login for pricing
|
JLC iPhone 13 Pro Explorer - Black
Login for pricing
|
Popular
JLC Apple iPhone 11 Brushed Silicone -...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA134G360SS
|
IPH12EXP
|
IPHXRHA
|
IPH13PMEXP
|
IPH13PEXP
|
IPH11BS
|
| Manufacturer |
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
| Product colour |
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Case type |
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|





