We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung A14 360 Silicone Shield Case
SKU
SAMA14360SS
Category: Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Silicone |
| Product colour | Transparent |
| SKU | SAMA14360SS |
| EAN | 5056521458221 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
▪ull back, front and side protection case
▪Made from a soft transparent silicone material which offers 360 protection
▪Lightweight, durable and slim line design enhances the phones original features
▪Precise cut outs allow full access to all functionalities and ports
▪Side buttons allow optimal operation
▪Made from a soft transparent silicone material which offers 360 protection
▪Lightweight, durable and slim line design enhances the phones original features
▪Precise cut outs allow full access to all functionalities and ports
▪Side buttons allow optimal operation
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung A14 |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung A14 |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Easy to apply | Yes |
| MagSafe compatible | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung A14 360 Silicone Shield Case
Login for pricing
|
Recommended
JLC iPhone 12/12 Pro Explorer Case - B...
Login for pricing
|
JLC iPhone XR Halcyon - Clear
Login for pricing
|
JLC iPhone 13 Pro Max Explorer - Black
Login for pricing
|
JLC iPhone 13 Pro Explorer - Black
Login for pricing
|
Popular
JLC Apple iPhone 11 Brushed Silicone -...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA14360SS
|
IPH12EXP
|
IPHXRHA
|
IPH13PMEXP
|
IPH13PEXP
|
IPH11BS
|
| Manufacturer |
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
| Product colour |
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Case type |
Cover case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|





