We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung A15 Ecotec
SKU
SAMA15EC
- Full back and side protection case made from 20% wheat straw and 80% recycled TPU
- The use of biodegradable materials means that this case can be recycled within local recycling centers (please check with local recycling center)
- Raised edges and anti-slip material protect the screen and camera from accidental damage
- Full access to all ports and functionalities
- Supports wireless charging
Category: Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Bamboo fiber |
| Product colour | Black |
| SKU | SAMA15EC |
| EAN | 5056521490696 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This eco-friendly case offers full back and side protection and is made from 20% wheat straw and 80% recycled TPU. The use of biodegradable materials ensures that the case can be recycled at local recycling centers (please check with your local facility). Designed with raised edges and an anti-slip material, it helps protect the screen and camera from accidental damage. Precise cut-outs allow full access to all ports and functionalities, and it supports wireless charging.
| Design | |
|---|---|
| Material | Bamboo fiber |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Bamboo fiber |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | A15 |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Bamboo fiber |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | A15 |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung A15 Ecotec
Login for pricing
|
Recommended
JLC iPhone 12/12 Pro Explorer Case - B...
Login for pricing
|
JLC iPhone XR Halcyon - Clear
Login for pricing
|
JLC iPhone 13 Pro Max Explorer - Black
Login for pricing
|
JLC iPhone 13 Pro Explorer - Black
Login for pricing
|
Popular
JLC Apple iPhone 11 Brushed Silicone -...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA15EC
|
IPH12EXP
|
IPHXRHA
|
IPH13PMEXP
|
IPH13PEXP
|
IPH11BS
|
| Manufacturer |
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
JLC
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
Bamboo fiber
|
N/A
|
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
Silicone
|
| Case type |
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|
Shell case
|





