We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington EQ Classic Laptop Sleeve 15.6"
SKU
K60356WW
- The fabric in this sleeve is composed of 50% post-consumer recycled (PCR) polyester using 4.3 x 250ml plastic bottles.
- Sleek aesthetic featuring a clean, modern look for work or travel.
- Cushioned compartment protects your device.
- Includes 2-year limited warranty.
Category: Notebook Cases
| SKU | K60356WW |
|---|---|
| EAN | 0085896009719 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Sustainability Attributes
The fabric in this sleeve contains 50% post-consumer recycled (PCR) polyester using 4.3 x 250ml plastic bottles.
Modern Design
Professional and stylish, the laptop sleeve features a clean, modern design that is suitable for any work or travel setting.
Comfortable Protection
A padded internal compartment and durable exterior provide comfortable, cushioned protection for your laptop or tablet, safeguarding against bumps and scratches during commutes.
2-Year Limited Warranty
Backed by Kensington’s 2-year limited warranty, this sleeve provides reliable quality and workmanship.
Modern professionals and students often struggle to find an affordable laptop sleeve that balances quality, protection and more sustainable materials. The EQ Classic Laptop Sleeve 15.6 solves this problem by using 50% post-consumer recycled (PCR) polyester, offering dependable protection against everyday scratches, bumps and drops. The sleeve features a padded interior, ensuring devices stay safe.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Package width | 28 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package depth | 395 mm |
| Package weight | 150 g |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Design | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Technical details | |
|---|---|
| Special features | EQ |
| Packaging data | |
| Package width | 28 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package depth | 395 mm |
| Package weight | 150 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 560 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.3 kg |
| Other features | |
| Special features | EQ |
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington EQ Classic Laptop Sleeve 15...
Login for pricing
|
Bestseller
Techair TANB0100 14-15.6" Basic L...
Login for pricing
|
Hot Product
Techair TANZ0140 15-16" Laptop Bag
Login for pricing
|
Targus TBT238EU laptop case 39.6 cm (1...
Login for pricing
|
Recommended
Belkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (1...
Login for pricing
|
Popular
Belkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K60356WW
|
TANB0100
|
TANZ0140
|
TBT238EU
|
B2B064-C00
|
B2B075-C00
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Techair
|
Techair
|
Targus
|
Belkin
|
Belkin
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Any brand
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Material |
Recycled polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
Neoprene
|
Neoprene
|
| Case type |
Sleeve case
|
Toploader bag
|
Toploader bag
|
N/A
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
12" to 13"
|
13" to 14"
|





